Як продовжити термін служби стрічок крапельного поливу!!!
У системи крапельного поливу є багато переваг: ефективне змочування ґрунту, невеликий витрата води, низька вартість... Але ідеальних речей не існує, тому вона має і недоліки. Основний з них - невеликий термін служби стрічок. Обмежують його кілька зовнішніх факторів:
Після закінчення сезону стрічку крапельного поливу краще всього акуратно згорнути і прибрати в приміщення з позитивною температурою. Якщо залишити її на вулиці, є великий шанс що пластикові емітери під дією замерзлої в них води потріскаються і будуть непридатні до використання. Щоб не допустити цього, систему продувають повітряним компресором, прибираючи залишки вологи.
При дотриманні всіх вищезазначених умов середній термін служби стрічок для крапельного зрошення становить 3 роки.
- Брудна вода, забивающая крапельниці.
- Птахи, комахи і гризуни, які пошкоджують стрічку.
- Неправильно змонтована система.
Основна вимога для довговічності стрічки краплинного зрошення - чиста вода.
Конструкція крапельниць спрямована на підтримання однакового витрати вологи на всьому протязі стрічки. Для цього внутрішні пластикові емітери зроблені з дуже дрібними лабіринтами ходів, які створюють турбулентні завихрення і не дають воді відразу виходити назовні. Зважаючи своїх розмірів, вони можуть засмітитися як великими частками, які не проходять через канал (пісок, дрібні організми, іржа), так і поступово забиватися з-за відкладень мула і солі.Розглянемо, як продовжити термін їх служби при різних способах подачі води:
- Магістральний водопровід. При постачанні з централізованої мережі на вихід йде досить чиста вода, яку можна відразу подавати у систему крапельного поливу. Невеликий фільтр передбачають щоб виключити попадання частинок іржі старих труб.
- Насос, встановлений в свердловині. Чистота залежить від конкретної місцевості, глибини залягання водоносного горизонту, кількості води в ньому та інших факторів. Важливо не допускати всмоктування в систему піску і мулу з дна. Якщо це відбувається, встановлюють комплект з декількох фільтрів, можливо відстоюють воду.
- Забір води з річки або ставка. Дуже зручно, якщо вони є поблизу, але сильно знижує термін служби стрічок для крапельного поливу. Тут практично неможливо позбутися від найдрібніших частинок водоростей, суспензії донного мулу та іншого сміття. Зменшить їх кількість установка захисного короба на забірник у вигляді куба з товстого дроту зі стороною 50 - 70 см, обтягнутого декількома шарами флізеліну або іншої матерії. Добре підуть капронові колготки. На магістральній трубі передбачається кілька дискових фільтрів великого діаметру. Але навіть при цих пересторог термін служби стрічки буде в межах 1 - 2 сезонів.
- Подача з ємності. Улюблений спосіб власників дачних ділянок. Головною вимогою тут буде повністю закрита і світлонепроникна бочка, не допускає цвітіння води. В широко поширених зараз синіх пластикових ємностях цей процес дуже активний, а промити краплинний полив, в який потрапили і засохли водорості неможливо. Щоб не допустити цього, бочку фарбують чорною фарбою, або закривають чорною плівкою, брезентом та іншими підручними матеріалами.
Про систему доставки води до стрічок.
Розглядати спеціальний магістральний шланг Lay Flat у цій статті ми не будемо, оскільки він позбавлений відносяться до теми недоліків, а ось на популярних поліетиленових трубах варто зупинитися докладніше.- Вибирати їх варто діаметром не менше 32 мм. Це пов'язано з особливостями монтажу і особливостями сполучних фітингів.
- Труби синього кольору схильні до того недоліку, що і згадувані вище ємності - у них цвіте вода. Відбувається це обов'язково, оскільки стінки пропускають світло, а система крапельного поливу працює не постійно, отже, більшу частину часу руху в трубі немає. Як вихід можна запропонувати закопати трубу в землю, або придбати її чорного кольору, тим більше різниці в ціні практично немає.
Про стрічках для крапельного поливу:
- Встановлюють їх обов'язково крапельницями вгору. Пов'язано це з тим, що коли перекривається подача води і вона йде до кінця лінії, створюється невеликий всмоктуючий ефект, який може затягнути землю в емітер, повернутий вниз.
- Через емітер вільно проходить сміття розміром до 120 мікрон, на який розраховані всі спеціальні фільтри для крапельного зрошення.
- Для стрічки краще, коли ви поливаєте потроху, але часто. Це пов'язано з тим, що з часом в ходах крапельниць відкладається сіль і залізо, що містяться у воді, і чим частіше стрічка повністю висихає, тим надійніше осад у ній закріплюється.
- Систему поливу необхідно періодично промивати, відкривши заглушки крапельних ліній. В стрічки, виходи яких починають засмічуватися, можна пускати слабкий (приблизно 0.6%) розчин соляної або фосфорної кислоти для усунення солей і органічного сміття.
- Чим більше товщина стінки у стрічки краплинного поливу, тим вона стійкіше до механічних пошкоджень. Основну загрозу становлять тварини, птахи і комахи, расковыривающие її в пошуках води.
- Якщо на певній дільниці стрічка все ж втратила працездатність, вирізують і з допомогою спеціальних ремонтних сполук вставляють новий.
Після закінчення сезону стрічку крапельного поливу краще всього акуратно згорнути і прибрати в приміщення з позитивною температурою. Якщо залишити її на вулиці, є великий шанс що пластикові емітери під дією замерзлої в них води потріскаються і будуть непридатні до використання. Щоб не допустити цього, систему продувають повітряним компресором, прибираючи залишки вологи.
При дотриманні всіх вищезазначених умов середній термін служби стрічок для крапельного зрошення становить 3 роки.